چهارشنبه, 10/09/1394 - 08:33 admin-front

در مساله نفوذ، عمده تمرکز دشمن بر نفوذ فرهنگی است / مسئولان خسته از مقاومت زمینه ساز نفوذ دشمن هستند

در مساله نفوذ، عمده تمرکز دشمن بر نفوذ فرهنگی است / مسئولان خسته از مقاومت زمینه ساز نفوذ دشمن هستند

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان ، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله حاجی صادقی در نشست سرمربیان حلقه های صالحین، با بیان این که فتنه 88 فتنه نفوذ بود، بیان کرد: مقام معظم رهبری در سال 64 درباره خطر فتنه هشدار دادند و امروز نفوذ دشمن یکی از تهدیدهای بزرگ است ؛ باید توجه داشت که برنامه ریزی دشمن برای نفوذ از ابتدای انقلاب بوده است و دشمنی جبهه استکبار با ما پایان ندارد.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه با اشاره به آیه وَكَذَلِكَ جَعَلْنَا لِكُلِّ نَبِيٍّ عَدُوًّا شَيَاطِينَ الإِنسِ وَالْجِنِّ وجود دشمنی و نزاع در هر زمان را نتیجه گرفت و اظهار داشت: طبق سنت الهی جنگ بین حق و باطل همیشه وجود دارد و اگر جنگ نباشد غربال صورت نمی گیرد دشمنان نیز درعرصه های مختلف، جنگ را علیه ما امتحان کرده اند و باعث رشد ما در آن عرصه ها شده اند.

وی اظهار داشت: شرط اول در تشخیص و مقابله با فتنه، درک فتنه است و در دولت یازدهم بعد از برجام تلقی دشمن این است که زمینه نفوذ فراهم است.

وی در خصوص معنای فتنه اظهار داشت: فتنه یعنی رخنه و حضور دشمن به صورت ناپیدا؛ فتنه انگیزی وارد کردن ویروس بدون درد در پیکر است و مانند بیماری، بدون نشانه و درد ظاهر می شود زیرا که درد یک آمپر و از علائم وجود مرض است، اما فتنه نرم و بدون علامت قابل تشخیص خود را نشان می دهد.

پروژه نفوذ

حاجی صادقی، نفوذ را به دو دسته نفوذ فیزیکی و غیر فیزیکی تقسیم بندی کرد و بیان داشت: در نفوذ فیزیکی مجموعه عملیات نفوذ، به منظور دست یابی به قدرت سیاسی است و نفوذ غیر فیزیکی، نفوذ فکری دشمن است.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه ادامه داد: شهید مطهری در آغاز پیروزی انقلاب در کتاب نهضت های صد سال اخیر می نویسد؛هنگامی که یک نهضت اجتماعی اوج می گیرد و جاذبه پیدا می کند و پیروان مکتب های دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد، پیروان مکتب های دیگر برای رخنه در آن مکتب و پوساندن آن در درون اندیشه هایی که با روح آن مغایر است وارد آن می کنند که با روح آن مغایر است، ایشان نتیجه گیری می کند که نفوذ کیان اسلام را تهدید می کند.

وی در تبیین نفوذ فکری بیان داشت: در نفوذ غیرفیزیکی یا فکری تمرکز بر روی نفوذ فرهنگی است و این تمرکز به دلیل سه ویژگی است؛ اول ان که نفوذ فرهنگی نفوذهای دیگر را به دنبال دارد؛ دوم، نفوذ فرهنگی، نفوذ به مبانی و تیشه به ریشه هاست وسوم فقط خودفروخته ها در نفوذ فرهنگی پیاده نظام دشمن و اجرا کننده خواسته های او نیستند؛ بلکه برخی خودی ها نیز پیاده نظام دشمن عمل می کنند برای مثال در جنگ جمل کسی مثل ربیع ابن خثیم عالم برجسته جهان اسلام به امام علی (ع) می گوید انا شککنا فی هذا القتال.

حاجی صادقی، هدف نفوذ دشمن را در دو بخش اهداف کلان و عملیاتی تقسیم کرد و گفت: هدف کلان و محوری استکبار از پروژه نفوذ، استحاله است و استحاله زمینه براندازی نظام می شود و مهم تر از اهداف کلان، اهداف عملیاتی هستند.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه اهداف عملیاتی دشمن در نفوذ را چنین برشمرد: 1- از بین بردن عقبه فکری انقلاب یعنی ماهیت دینی 2- از بین بردن عقبه اقتدار انقلاب یعنی مشارکت مردمی 3-تغییر تدریجی ساختار نظام و مدل حکومت نظام یعنی از کار انداختن محوریت ولایت 4- تغییر گفتمان مقاومت و جایگزین کردن با گفتمان های دیگر5- تغییر محاسبات و سوق دادن ذهن به تفکر غربی و حاکمیت فرهنگ لیبرالیستی 6- ترویج دین حداقلی و دینداری متحجرانه، این که برخی از مقدسین فعالیت سیاسی را برای دین داری خود مضر یم دانند از همین دسته اند.

زمینه های مناسب برای نفوذ

وی زمینه هایی که دشمن برای نفوذ در نظر دارد را تقسیم بندی کرد و ادامه داد: زمینه اول نفوذ، نخبگان منتقد گذشته هستند که خودشان گفتمانی ندارند و مستعد پذیرفتن گفتمان غربی هستند؛ دومین زمینه مسئولان خسته از گفتمان مقاومت سومین زمینه مساعد کننده نفوذ مشکلات اقتصادی است که ترویج شود تنها راه رفع آن ارتباط با دشمنان است، چهارم، منازعات اجتماعی و تقسیم کردن جامعه به دو دسته واقع گرا و آرمان گرا ست که ما معتقدیم آرمان گرایی بسیار مطلوب است و باید با واقع بینی همراه شود، پنجمین زمینه، انفعال علمی دانشگاه هاست زیرا دشمن معتقد است جهان سوم به همان اندازه که از فرهنگ غربی بیزار است به علم آن علاقه مند و محتاج است، بنابراین برای بستن راه نفوذ باید بنیادهای تعلیم و تربیت ما تغییر کند.

حاجی صادقی ادامه داد: ششمین زمینه، نبودن اراده جدی برای مقابله با نفوذ است؛ هفتم، تنوع مذهبی و نژادی ، هشتمین زمینه گروه ها و احزاب مطرود نظام هستند که امید به بیرون دارند، نهم، شخصیت هایی که به دلیل مواضع ضد انقلابی، مطرود نظام شده اند و برای احیای شخصیت خود به  سوی ارتباط با بیگانگان می روند و دهمین زمینه هم فشارهای خارجی و مشکلات منطقه ای است .

برنامه ریزی و طراحی برای نفوذ

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه، طراحی نفوذ و سیاست گذاری علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران را برنامه ریزی شده دانست و اظهار کرد: این برنامه ریزی ها در امریکا در شورای عالی امنیت ملی و اتاق فکرهای وابسته به آن و دفتر هماهنگی امور ایران در کاخ سفید انجام می شود که بیش از 60 موسسه رسمی و 100 NGO  صورت غیر رسمی در این عملیات با آن ها همکاری می کنند.

وی ادامه داد: ماحصل این برنامه ریزی ها چندین سند است که در یکی از آن ها، ما برنامه 20 ساله ای از سال 2003 تا سال 2023 برای نحوه نفوذ مشاهده می کنیم؛ دریکی از این اسناد که سند تغییر مسیر است؛ دومطلب مهم وجود دارد؛ اول این که نباید بگذاریم انقلاب اسلامی ایران  الگوی ضد امریکایی شود و دوم آن که تعامل را براساس پرونده هسته ای ایران آغاز کنیم و آن را ادامه دهیم.

حاجی صادقی بیان کرد: سند تسلیم اراده ها در سال 2010 رونمایی شد و در آن سه طیف به عنوان جامعه هدف طبقه بندی شدند؛ مسئولین، نخبگان و مردم که سهم هرکدام از آنها برای نفوذ به این گونه است: مردم 20 درصد، مسئولین 20 درصد و نخبگان 60 درصد؛ بنابراین مشاهده می شود که بیشترین تمرکز آن ها بر نخبگان جامعه است.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه سند دیگری از اسناد امریکایی در پروژه نفوذ را نام برد و گفت: در این سند، اصلاح حوزه ها و مساجد در دستور کار است و بیان می کند که ما اشتباه کردیم که فقط روی دانشگاه ها متمرکز شدیم و باید برای حوزه های علمیه طرح و برنامه ریزی داشته باشیم؛ چند سالی است که نتایج این برنامه ریزی در حوزه ها مشاهده  می شود که برخی از حوزویان سیاست را آلودگی می دانند.

وی تصریح کرد: مرحله عملیاتی کردن این برنامه ها بر عهده معاونت دیپلماسی عمومی وزارت خارجه امریکاست که یکی از زیرمجموعه های آن، اداره کل آموزش و فرهنگ است و خروجی این برنامه ریزی ها تا کنون هجده عملیات بوده است .

حاجی صادقی سرفصل هجده عملیات مهم را چنین برشمرد:1- جذب بورسیه و تربیت دانشجو2- جذب اساتید مطرود سیاسی یا اخلاقی 3-  استفاده از اساتیدی که در غرب تحصیل کرده اند برای پیشبرد اهدافی چون؛ تشویق دانشجویان به بورسیه شدن و ترویج افکار لیبرالیستی 4 - مراوده غیر مستقیم با علما برای ترویج اسلام سکولار که نتیجه بارز آن در مجمع محققین و مدرسین قابل مشاهده است 5- تلاش برای روی کار آوردن مسئولین منتقد گفتمان مقاومت 6- تبلیغ غیر ممکن بودن اقتصاد مقاومتی؛ کما این که اکنون در کشور، الگوی اقتصادی چین اجرا می شود 7- واقعیت سازی دروغین برای تغییر محاسبات 8 - ایجاد اختلافات داخلی  9- حمایت، همراه با بهره گیری از شخصیت های نظام و انقلاب که در این زمان موافق نهضت آزادی شده اند و سابقا مخالف آن بودند 10- تقویت لیبرالیسم فرهنگی و کمرنگ کردن اخلاق 11- مقابله با نهادهایی که مانع نفوذ هستند 12- ایجاد فضای سیاه نمایی و غفلت از دستاوردهای انقلاب 13- تلاش برای منزوی جلوه دادن جمهوری اسلامی 14- استخدام فضای مجازی برای ترویج افکار و برنامه های خود 15- کشاندن مذاکرات هسته ای به تعامل در همه موضوعات و مسائلی غیر از پرونده هسته ای ایران و شکل دادن برجام های بعدی 16- تهدید همراه با تطمیع 17- تغییر منطق مبارزه با استکبار 18- تضعیف ولایت مداری.

مبارزه با نفوذ

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان حدیث شریف پیامبر اکرم که تمسک به قرآن را در زمان بروز فتنه به عنوان راهکار مقابله معرفی می کند، گفت:  ما باید برای تشخیص این راه حل ها، آیات قرآن را در این باره بررسی کنیم؛ نتیجه بررسی، پانزده راهکار قرآنی برای مقابله با فتنه است؛ اولین راهکار قرآنی، درک و باور فتنه و عدم غفلت از وجود آن است ، دوم تعمیق مبانی فکری و اعتقادی، سومین راهکار که از  بررسی آیات به دست می آید، تقویت معنویت است زیرا بصیرت صرفا اکتسابی نیست و یکی از راه های تقویت بصیرت تقویت معنویت است و چهارم، بصیرت افزایی و نور افکنی؛ فتنه می خواهد خاموش کننده باشد و ما باید روشن کننده و افشاگر باشیم.

وی در خصوص راه کارهای قرآنی دفع فتنه و نفوذ ادامه داد: پنجمین دستور قرآن، بدگمانی و انزجار فکری و عملی از دشمن است باید به دشمن موضع دشمنی داشته باشیم و به او نگاه دوستی نکنیم ، ششم تقویت ولایت  محوری و ملازمت با ولایت ، هفتم مجاهدت علمی و هشتم خودباوری و امید است.

حاجی صادقی راهکار نهم تا دوازدهم را به این شرح بیان کرد: شفاف نمودن مرزها با دشمنان و منافقین بر اساس شاخص های قرآنی - قطع وابستگی ها - حفظ و تحکیم وحدت و انسجام و دوازدهم اشراف اطلاعاتی بر واقعیت ها .

حاجی صادقی درباره سایر راهکارهایی که از متن آیات قرآن برای مقابله با فتنه برداشت می شود، گفت: راهکار سیزدهم، تقویت روحیه انقلابی و جهادی بین مردم است ، چهاردهم حفظ آمادگی و توانمندی همه جانبه در کشور و پانزدهم، داشتن قاطعیت در انجام عمل صحیح است.  

 

 

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.