سه شنبه, 09/24/1394 - 11:47 admin-front

بدون معلم پژوهنده، دانش‌آموز پرسشگر و پژوهشگر تربیت نمی‌شود

بدون معلم پژوهنده، دانش‌آموز پرسشگر و پژوهشگر تربیت نمی‌شود

به گزارش سایت بسیج فرهنگیان به نقل از خبرگزاری فارس ، جشنواره تجلیل از برگزیدگان در آموزش و پرورش امروز با حضور علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در مدرسه دارالفنون برگزار شد.

وزیر آموزش و پرورش در سخنانی با تبریک هفته پژوهش اظهارداشت: یکی از زیرنظام‌های سند تحول بنیادین آموزش و پرورش زیرنظام پژوهش و ارزشیابی است و زیرنظام دیگر نیروی انسانی است و اگر این دو زیر نظام را ترکیب کنیم از دل آن، معلم پژوهنده به دست می‌آید.

وی ادامه داد: معلم پژوهنده متضمن تربیت دانش‌آموز و پژوهشگر است و اگر به دنبال این هستیم دانش‌آموز پژوهشگر آینده باشد نیاز به معلم پژوهنده داریم و بدون معلم پژوهنده دانش‌آموز پژوهشگر تربیت نمی‌شود.

فانی با بیان اینکه مقوله اقدام پژوهی بسیار ارزشمند است، گفت: در حوزه مدیریت اقدام پژوهی تحت عنوان مطالعه موردی شناخته شده است و در حوزه آموزش و پرورش تحت عنوان اقدام پژوهی نام برده می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: به دلیل اینکه مخاطب در کلاس درس از تنوع بالایی برخوردار است نباید انتظار داشته باشیم با یک نسخه کلاس را اداره کنیم و سالها است که معلمان اقدام پژوهی می‌کنند یعنی متناسب با مخاطب روش‌های تربیت را با دانش‌آموزان می‌آزمایند و از طریق پژوهش و آزمون و خطا به مسیر اثربخشی دست پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه در بحث اقدام پژوهی کارهای خوبی در کشور ارائه شده است که این از دستاوردهای هفته پژوهش است، گفت: در آموزش و پرورش به دلیل گستردگی این دستگاه نمی‌توانیم بدون پژوهش و بررسی کارشناسانه تصمیم بگیریم.

فانی یادآور شد: متاسفانه شاهدیم تصمیمات کارشناسی نشده آثار بدی برای نظام تعلیم و تربیت داشته و در مقابل تصمیماتی که مبتنی بر نظارت کارشناسی بوده آثار خوب و ماندگاری داشته است. بعضی‌ از برنامه‌ها خیلی پایا نیستند اما بعضی از برنامه‌های از پایایی بالایی برخوردار هستند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به حوزه دانش‌آموزی خاطرنشان کرد: در حوزه دانش‌آموزی چه جشنواره جابر بن حیان و نیز جشنواره خوارزمی کارهای خوبی شده و قریب 500 پژوهش‌سرای دانش‌آموزی داریم و هدف‌گذاری این است تا پایان دولت یازدهم در هر منطقه یک پژوهش‌سرا ایجاد کنیم و اساسنامه پژوهش‌سراها به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسیده است.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.