شماره مطلب: 94
رییس سازمان بسیج فرهنگیان

«جنبش نرم‌افزاری و تولید علم در آموزش و پرورش» گمشده دستگاه تعلیم و تربیت است

نسخه مناسب چاپ

شعبانعلی رمضانیان رئیس سازمان بسیج فرهنگیان امروز در اختتامیه یازدهمین جشنواره علمی پژوهشی بسیج فرهنگیان که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: در اسلام جایگاه علم رفیع است و اهمیت علم در اسلام به آن خاطر است که در اثر علم راه از بیراهه شناخته می‌شود و گره‌ها گشوده شده و کمال‌یابی و کمال‌جویی میسر می‌شود.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان یادآور شد: علم مورد نظر اسلام، علم کاربردی و توأم با ایمان است و با فطرت هماهنگ است و پیشرفت علمی در حوزه‌های مختلف، ضرورت حیاتی کشور است و باید این دانش را در داخل تولید کنیم.

وی اضافه کرد: علم باید چراغ راه زندگی قرار گیرد و اگر می‌خواهیم از وابستگی نجات یابیم و انسان مؤمن تربیت کنیم و در آموزش و پرورش، گسترش عمل خویش را بیابیم چاره‌ای نداریم جز آنکه بیش از گذشته به فعالیت‌های علمی بپردازیم.

رمضانیان با بیان اینکه در هر دانش نمی‌توان به پژوهش ذهنی و مقاله‌نویسی قناعت کرد، گفت: باید به مردم و متخصصان توصیه کرد که دانش خود را برای حل مشکلات جامعه به کار گیرند.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هم وظیفه علم‌آموزی را باید انجام دهد و هم نیازمند دانش صاحبان اندیشه است، افزود: مسائلی از قبیل شأن و منزلت معلمان، تربیت اسلامی و توسعه اخلاقی، خدمت به کارکنان و رضایت دانش‌آموزان و همکاران، چگونگی و ایجاد انگیزه برای ورود به کلاس درس و محتوای آموزشی، اقتصاد این دستگاه و تحول بنیادین در این نهاد مقدس و اجرایی کردن مطالبات امام (ره) و مقام معظم رهبری نیازمند کار علمی فراگیر و جنبش عالمانه و همگانی دارد.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش از یک سو با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و از سوی دیگر معدن انسان‌های مؤمن، توانمند و آماده حضور و نقش‌آفرینی است و باید بین نیازها و ظرفیت‌ها پیوند منطقی برقرار کرد و امکانات و توانایی‌ها را در جهت برطرف کردن مسائل به کار گرفت و جمع بین این دو جنبش نرم‌افزای و تولید علم در آموزش و پرورش است، که این گمشده دستگاه تعلیم و تربیت است.

رمضانیان با بیان اینکه باید با روحیه جهادی افراد توانمند را در حلقه گروه‌ها و هسته‌های مدیریتی وارد کرد، خاطر نشان کرد: در یازدهمین جشنواره علمی ـ پژوهشی بسیج فرهنگیان 4625 اثر به دبیرخانه رسید و 6 هزار نفر در بحث باز تدوین کتب درسی و قریب 1300 وبلاگ‌نویس شرکت کنند.

مقالات

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.